Üyelik Girişi
 
Loading
  Site içinde ara
 
Anket
KAHTA'YI NASIL TAKİP EDİYORSUNUZ?

Gelenek-Halk Oyunları

 HALK OYUNLARI

 

Kahta'da Halk oyunları içerik olarak çok zengin olup, tarihi de eskidir.
Halk oyunları ekipleri zamanla uluslararası alanda da büyük başarılara imza atmıştır.

Hamza Çivi gibi insanların gayretleri ile bu alanda büyük atılımlar ve başarılara sahip olan bu çizgi, günümüzde başarılarına devam etmektedir.

Osman Kartal gibi yetişmiş isimler bu alanda yüzlerce öğrenci yetiştirmektetir. Osman Kartal, Kahta MEB Halk Eğitim Merkezi bünyesinde resmi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

 

07.09.1986 tarihinde Fransa'nın Dijon kentinde yapılan Dünya Uluslararası halkoyunları yarışmasında 37 devlet arasında ''Hamza Çivi'' yönetiminde ki Ankara Çankaya Lisesi, Adyıaman yöresi halkoyunları ile yapılan yarışmayı en iyi şekilde tamamlayarak ''Dünya birinciliğini'' kazandı.

 Bunun dışında Halk oyunları ekibimiz, Türkiye genelinde de bir sürü başarıya imza atmış ve kendine ait olan halk oyunları çeşitleri değişik folklor grupları tarafından sahnelenmektedir.

Osman Kartal
yönetiminde yapılan halkoyunları yarışmalarında Liseler arasında 3 il birinciliği, 2 Türkiıe birinciliği Halk eğitim merkezleri arasında yapılan yarışmalarda 2 il birinciliği, 1 bölge birinciliği, ilkokullar arası 2 il birinciliği 1 de bölge birinciliği aldı. Bu yarışmalarda iyi dereceler alırken 1994 yılında İtalya'nın Sicilya adalarında Ankara ''Gehem Derneğinin halkoyunları topluluğu'' ile festivale katıldı.

1997 ıılında Türk tanıtma vakfı ile Singapur ve Malezya ülkesinde Dünya Uluslararası yarışmalarında yukarıda da belirttiğimiz grupla Dünya birincisi oldu. Ayrıca Almanya, Danimarka, İtalya, İngiltere, Yugoslavya ve Yunanistan gibi ülkelerde düzenlene festivallere özel davetiyeleri üzerine Türkiye'yi temsilen katıldı.

Kahta yöremize ait olan bazı Oyunlar şunlardır:
 Fırat efsanesi, Simsimi, Sal oyunları, Oyuna davet, Düz oyunu, Hasat oyunu, Kımıl oyunu(Göçebe), ağırlama, Kaptan, Hallaç(beş ayak), Aksakal, Turken ve Kaynana oyunu.
Her oyunlarının anlattığı bir konu vardır. İşte birkaç örnek:HASAT OYUNU
Harman kaldırıldıktan sonra yakınlarına ziyafet ve şölen veren bir çiftçi ailesinin ailece ekin biçmesini konu alır.
 DÜZ OYUNU Fırat kenarında yanında çalıştığı ağanın kızına aşık olan fakat kızı alamaıan ve sonradan hastalığa yakalanarak ölen bir gencin serüvenini konu alır.
KIMIL OYUNU Kımıl (süne) adlı bir haşerenin ekinlere zarar vermesi sonucu meydana gelen kıtlığı ve halkın kimılla olan mücadelesini canlandırır.
OYUNA DAVET
Düğünlerde gençlerin birbirlerini oyun oynaması için davet etmelerini gösteren bir oyun türü.


Copyright ©
Bu Sitenin bütün hakları KahtaNet'e aittir. www.kahtanet.com
ismi anılmadan alıntı yapılamaz. Bilgisayarınızda en iyi 1024*768 ayarında izlenebilir.